Embedded Machine Learning for Automated Driving MeetUp

 Our next Valeo technical evening will look at motivations for applications of embedded machine learning in automotive Lidar sensors for automated driving.

You will be introduced to the industry perspective of sensor based automotive perception in context of autonomous driving systems. The presentation will put a particular focus on Valeo’s Lidar sensor ScaLa and sketch out its current advantages and weak points. The possible enhancements which could be introduced by machine learning solutions to the complex challenges encountered by automotive Lidar as well as its specific requirements concerning real time applicability will be discussed.

Our colleague Maria Gatz is happy to present these topics and together with Nuri Kundak and Michal Uřičář to discuss with you on related topics and share with you ideas, with sandwiches and drinks following her presentation.

Date: Thursday 11.10.2018

Address:

Valeo R&D center
Sazečská 247/2
108 00, Prague
Czech Republic

Schedule:

Valeo doors open [05:30 PM]
Presentation & discussion [06:00 PM]
Networking & Drinks [08:00 PM]

Speakers:

Maria Gatz – System Engineer
Michal Uřičář – Software Research Engineer
Nuri Kundak – System Lead Engineer

Strojové učení v senzorech pro autonomní řízení

 Na příštím setkání se budeme zabývat důvody pro využití strojového učení v laserových senzorech (Lidar) pro autonomní řízení.

Na úvod vám představíme základy senzoriky v kontextu autonomního řízení. Poté se soustředíme na konkrétní příklad laserového senzoru Valeo ScaLa, jeho přednosti a aktuální limity. Následuje prezentace a debata o možném využití strojového učení v rámci striktních automotive požadavků a o možnosti aplikace v real-time podmínkách.

Naši kolegové Maria Gatz, Nuri Kundak a Michal Uřičář s Vámi rádi podiskutují na související témata a podělí se s Vámi o nápady při dobrém občerstvení po jejich prezentaci.

Datum: Čtvrtek 11.10.2018

Adresa:

Vývojové centrum Valeo
Sazečská 247/2
108 00 Praha
Česká republika

Program:

[17:30] otevíráme
[18:00] prezentace a otevřená diskuse
[20:00] networking a občerstvení

Řečníci

Maria Gatz – System Engineer
Michal Uřičář – Software Research Engineer
Nuri Kundak – System Lead Engineer

Registrer to Newsletter Registrujte se k Newsletteru