Virtual Validation Meetup

 With the ever growing requirements for testing in automotive industry, mainly in the area of automated driving, companies are searching for innovative ways of making the testing process quicker and more efficient. One of the possible answers to this challenge is virtual validation.

Our next meetup in the series of Valeo Technical Evenings will take place in Valeo Prague R&D centre and will focus on the topics related to virtual validation, its problems and challenges.

Development of autonomous cars is not only a futuristic concept, but it is here already now. Big international companies, SME’s as well as universities are joining the race to deliver the technologies. Virtual validation is progressively becoming a key element of the testing process. Pavel Jiroutek from Valeo Prague R&D centre and doc. Ing. Jaroslav Křivánek, Ph.D., Associate Professor at Charles University are happy to discuss with you on related topics and share with you ideas, with sandwiches and drinks following their presentations.

Date: Thursday 13.6.2019

Address:

Valeo R&D centre.
Sazečská 247/2
10800, Prague
Czech Republic

Schedule:

Valeo doors open [05:30 PM]
Presentations [06:00 PM]
Networking & Drinks [08:00 PM]

Sessions & speakers:

Pavel Jiroutek – Software Team Leader, Valeo R&D centre: “Ground Truth Extraction from Real World Data”
doc. Ing. Jaroslav Křivánek, Ph.D – Associate Professor of Computer Science at Charles University / Render Legion: From nuclear reactors to pretty pictures and self-driving cars”

Virtual Validation MeetUp

Se zvyšujícími se nároky na testování technologií v automotive, obzvláště těch, které se týkají autonomní mobility, reagují společnosti inovativními řešeními spojenými s testováním těchto systémů. Jednou z možných odpovědí na testování je i oblast virtuální validace.

Náš následující technický večer se bude opět konat ve vývojovém centru Valeo v Praze-Strašnicích. Zabývat se budeme výzkumem v oblasti virtuální validace pro autonomní řízení, souvisejícimi problémy a výzvami.

Vývoj autonomních vozidel už nepředstavuje hudbu budoucnosti, ale dneška. Nadnárodní korporace, startupy, tak i univerzity, přichází každým dnem s novými inovacemi a technologiemi. Virtuální validace se postupně stávají stále více nedílnou součástí testovacího procesu. Přijďte a poslechněte si zkušenosti Pavla Jiroutka z vývojového centra Valeo a doc. Ing. Jaroslav Křivánka, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Datum: Čtvrtek 13.6.2019

Adresa:

Valeo R&D centrum
Sazečská 247/2
108 00 Praha
Česká republika

Program:

[17:30] otevíráme
[18:00] prezentace a otevřená diskuse
[20:00] networking a občerstvení

Témata a řečníci

Pavel Jiroutek – Software Team Leader, Valeo R&D centrum: “Ground Truth Extraction from Real World Data”
doc. Ing. Jaroslav Křivánek, Ph.D – Docent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy / Render Legion: From nuclear reactors to pretty pictures and self-driving cars”

Registrer to Newsletter Registrujte se k Newsletteru