Computer Vision and Machine Learning Meetup

 Valeo second technical evening of 2017, to be held in our R&D Centre in Prague 10, will look at research in the area of computer vision algorithms for advanced driver assistance systems, it´s problems and challenges.

Valeo team within Driving Vision Systems perform algorithm development for projects utilizing both scene viewing and machine vision applications focusing on Visual Object Detection and Tracking, Pedestrian Detection, Soiling Detection, Noise Removal and other.

Our colleagues David Hurych, Pavel Křížek a Michal Uřičář are happy to discuss with you on related topics and share with you ideas, with sandwiches and drinks following their presentations.

Date: Tuesday 26.9.2017

Address:

VALEO Autoklimatizace k.s.
Sazečská 247/2
10800, Prague
Czech Republic

Schedule:

Valeo doors open [05:30 PM]
Presentation [06:00 PM]
Networking & Drinks [08:00 PM]

Sessions:

Visual Object Detection and Tracking – David Hurych
Pedestrian Detection – Michal Uřičář
Soiling Detection and Noise Removal – Pavel Křížek

Computer Vision and Machine Learning MeetUp

 Setkání se uskuteční v našem R&D centru na Praze 10. Budeme se tentokrát zabývat vývojem algoritmů v oblasti zpracování obrazu, pro pokročilé asistenční systémy řidiče (ADAS), související problémy a výzvy.

Tým Valeo v rámci divize Driving Vision Systems (DVS) provádí vývoj algoritmů pro projekty využívající jak aplikace pro prohlížení scén, tak aplikace strojního vidění zaměřené na detekci a sledování objektů, detekci chodců, detekci znečištění, odstranění šumu a další.

Naši kolegové David Hurych, Pavel Křížek a Michal Uřičář s Vámi rádi podiskutují na související témata a podělí se s Vámi o nápady při dobrém občerstvení po jejich prezentaci.

Datum: Úterý 26.9.2017

Adresa:

VALEO Autoklimatizace k.s.
Sazečská 247/2
108 00 Praha
Česká republika

Program:

[17:30] otevíráme
[18:00] prezentace a otevřená diskuse
[20:00] networking a občerstvení

Témata a řečníci

Visual Object Detection and Tracking – David Hurych
Pedestrian Detection – Michal Uřičář
Soiling Detection and Noise Removal – Pavel Křížek

Registrer to Newsletter Registrujte se k Newsletteru